0
Your cart
Koszyk
Delivery
Payment
Your cart is empty.
Please go to Shop Now
Produkt Cena Ilość Kwota

Dane płatności

Informacje dodatkowe

Contact

Adres do wysyłki

Order Summary

Payment Method

Twoje dane osobowe będą użyte do przetworzenia twojego zamówienia, obsługi twojej wizyty na naszej stronie oraz dla innych celów o których mówi nasza polityka prywatności.

Zadbaj o bezpieczeństwo jazdy zimą

Zadbaj o bezpieczeństwo jazdy zimą – Nauka Jazdy Gdynia

 

Trudne zimowe warunki to wyzwanie dla każdego kierowcy. Jazda w nich wymaga odpowiedniego przygotowania pojazdu, a także zwiększonej koncentracji kierującego. Wszystko po to, aby w porę dostrzec ewentualne zagrożenia i ich uniknąć. Z tego tekstu dowiesz się, w jaki sposób zadbać o zwiększone bezpieczeństwo i komfort jazdy autem w zimowej aurze.

 

Przygotuj auto na okres zimowy – zmiana opon

 

Podstawą każdego właściciela auta jest przygotowanie go do użytkowania zimą. Kluczowa w tej kwestii jest zmiana opon na zimowe. Posiadają one inne profilowanie i wykończenie niż modele przeznaczone do jazdy latem. Dzięki temu lepiej trzymają się powierzchni drogi pokrytej śniegiem lub lodem, a także minimalizują ryzyko wpadnięcia w poślizg i innych nieprzewidzianych zdarzeń drogowych. Oczywiście zimowe opony nie zabezpieczą Cię przed tym w stu procentach, dlatego w parze z nimi powinna iść bezpieczna i rozważna jazda.

 

Jak jeszcze przygotować auto na zimę?

 

Poza oponami zadbaj również o dedykowany płyn do spryskiwaczy, który wytrzyma nawet duże mrozy. To niezwykle ważne, aby w trakcie jazdy mieć czystą szybę. W okresie zimowym na drogi wysypywana jest sól i ona wraz z innymi zanieczyszczeniami przedostaje się na szybę i ogranicza widoczność. Jeżeli w takiej sytuacji letni płyn zamarznie, to trudno o bezpieczną i komfortową jazdę. Oprócz tego miej w samochodzie zestaw do odśnieżania, dzięki czemu po opadach śniegu szybko i sprawnie przygotujesz pojazd do dalszej eksploatacji. W ten sposób poprawisz komfort jazdy oraz unikniesz mandatu za nieodśnieżenie auta. Podczas przygotowań pojazdu warto sprawdzić jego oświetlenie i wymienić podejrzane żarówki. Zimą szybko zapada zmrok i warunki się pogarszają. Wadliwe oświetlenie pojazdu może być przyczyną wypadku lub innych niebezpiecznych sytuacji. Jeżeli często jeździsz zimą i poruszasz się po stromych drogach, to dobrym wyborem są również łańcuchy antypoślizgowe. Dzięki nim auto ma jeszcze lepszą przyczepność.

 

Postaw na ostrożną jazdę

 

Trudne warunki drogowe wymagają zwiększonej ostrożności w trakcie jazdy. W związku z tym jako kierowca musisz zadbać o zwiększoną kontrolę operowania gazem, hamulcami, a nawet skrzynią biegów. Bez wątpienia gwałtowne manewry i szybsze ruszanie nie są tu wskazane. W okresie zimowym największymi zagrożeniami w trakcie jazdy są:

 

– ostre i awaryjne hamowanie;
– szybkie zwiększanie prędkości;
– niedostosowanie prędkości do warunków;
– szybkie wchodzenie w zakręty;
– nieprawidłowa zmiana biegów.

 

To wtedy auto może wpaść w niekontrolowany poślizg. Kluczem jest dostosowanie prędkości do warunków oraz płynna jazda. Pamiętaj nie tylko o sobie, ale również o innych uczestnikach ruchu drogowego. Na oblodzonej lub pokrytej śniegiem powierzchni droga hamowania wydłuża się, dlatego warto zachować zwiększony odstęp od innych pojazdów. Gdy na drodze jest lód i masz problemy z ruszeniem z pierwszego biegu, to warto spróbować delikatnie ruszyć z dwójki. To technika rekomendowana przez specjalistów w kontekście jazdy w trudnych zimowych warunkach.

 

Jak zadbać o lepszą widoczność?

 

Dbanie o lepszą widoczność to nie tylko dobrej jakości płyn do spryskiwaczy. To również redukowanie nadmiaru pary znajdującej się wewnątrz pojazdu. Ta może osadzać się na szybie od wewnątrz i powodować problemy z jazdą. Unikniesz tego, ustawiając nawiewy na szyby, a także usuwając z pojazdu akcesoria gromadzące wilgoć. Ponadto w okresie zimowym wskazane jest korzystanie z klimatyzacji, której celem jest m.in. osuszanie powietrza. Wpływ na widoczność ma również dokładne umycie szyb. Przekłada się to na mniejsze ryzyko refleksów i smug, które mogą pojawiać się w momencie mijania innych aut lub jazdy w dobrze oświetlonym terenie. Dodatkowo przed każdym wejściem do auta zadbaj o to, abyś zarówno Ty, jak i Twoi pasażerowie dokładnie wytrzepali buty ze śniegu. To on topnieje w aucie i podwyższa wilgotność powietrza w jego wnętrzu, co sprzyja powstawaniu pary wodnej i ogranicza widoczność w trakcie jazdy.

 

Jeżeli zastosujesz się do tych zasad, to zwiększysz swoje bezpieczeństwo i komfort jazdy nawet w trudnych warunkach zimowych. Te w Polsce nie są rzadkością, dlatego nie wolno tego bagatelizować. Nawet najbardziej doświadczeni kierowcy zimą mogą wpaść w poślizg, dlatego warto zachować wzmożoną ostrożność.

 

 

Zobacz co jeszcze na naszym blogu:

Czy osoba niesłysząca może być kierowcą?
Martwy punkt, a widoczność w lusterkach
Zachowanie kierowcy wobec pieszych
Wakacje to idealny czas na zrobienie prawa jazdy!
Co to jest numer PKK i jak go wyrobić?
Otwieranie drzwi kierowcy. Którą ręką lepiej je otwierać?
Konsekwencje jazdy bez prawa jazdy – co grozi za jazdę bez uprawnień?
Z jakim typem instruktora najbardziej lubisz pracować?
Jak przebiega kurs na prawo jazdy kategorii B w Elka School?
Od kiedy można zapisać się na kurs prawa jazdy?
Jak wygląda kurs na prawo jazdy kategorii A w Elka School?

 

Scroll to Top
Przewiń do góry
Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner