0
Your cart
Koszyk
Delivery
Payment
Your cart is empty.
Please go to Shop Now
Produkt Cena Ilość Kwota

Dane płatności

Informacje dodatkowe

Contact

Adres do wysyłki

Order Summary

Payment Method

Twoje dane osobowe będą użyte do przetworzenia twojego zamówienia, obsługi twojej wizyty na naszej stronie oraz dla innych celów o których mówi nasza polityka prywatności.

Omijanie, wyprzedzanie, wymijanie

Omijanie, wymijanie i wyprzedzanie. Czym się różnią?

 

Jest kilka manewrów na drodze, które często są przez kierowców wykonywane, ale równie często ich znaczenie jest błędnie rozumiane. Prowadzi do tego, że ich nazwy wykorzystywane są zamiennie, choć w praktyce dany manewr oznacza nieco inne zachowanie kierowcy względem innych uczestników ruchu drogowego. Z pewnością należą do nich: omijanie, wymijanie i wyprzedzanie. W tym artykule wskażemy na różnice, które pomiędzy nimi występują. Rozwiejemy więc wątpliwości.

 

Gdzie znajdziesz szczegółowe przepisy na ten temat?

 

Omijanie, wymijanie i wyprzedzanie to manewry na pozór podobne, jednak nieco inne. Warto więc znać ich definicje i potrafić umiejętnie je sklasyfikować. Zwłaszcza wtedy, gdy jesteś czynnym kierowcą lub kursantem, który stara się o zdobycie uprawnień. Szczegółowe informacje na temat wspomnianych manewrów znajdują się w artykule 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 wraz z późniejszymi zmianami.

 

Omijanie – czym jest i jak je prawidłowo wykonać?

 

Zgodnie z ustawową definicją omijanie to przejeżdżanie (przechodzenie) obok nieporuszającego się pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody. W przypadku pieszych omijaniem będzie przechodzenie obok wspomnianych obiektów lub osób. Tu zachodzi podstawowa różnica, pomiędzy tym manewrem a wymijaniem i wyprzedzaniem. Chodzi o to, że omijanie dotyczy tylko nieporuszających się uczestników ruchu drogowego i obiektów. Jeżeli nie są one statyczne, to wówczas nie mamy do czynienia z manewrem omijania.

 

Jako kierowca musisz zadbać o to, aby wykonać ten manewr zgodnie z przepisami i z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Przede wszystkim zachowaj bezpieczny odstęp od omijanego obiektu lub uczestnika ruchu drogowego. Często niezbędne jest spowolnienie pojazdu lub nawet jego zatrzymanie. Aby zasygnalizować zamiar wykonania manewru, włącz kierunkowskaz. Dzięki temu inni uczestnicy ruchu drogowego zrozumieją Twoje zamiary i zminimalizujesz ryzyko ewentualnego wypadku komunikacyjnego.

 

Wymijanie – czym jest i jak je prawidłowo wykonać?

 

Nieco innym manewrem jest wymijanie. Tym mianem określa się przejeżdżanie (przechodzenie) obok innego pojazdu, lub uczestnika ruchu drogowego z zastrzeżeniem, że poruszają się oni w przeciwnym kierunku. Oznacza to, że jako kierowca wykonujesz wymijanie tylko wtedy, gdy piesi lub inne pojazdy poruszają się w kierunku przeciwnym do Twojego kierunku jazdy.

 

W trakcie wykonywania tego manewru zachowaj bezpieczny dystans. Odstęp od innych uczestników ruchu drogowego powinien być na tyle duży, aby umożliwić swobodny przejazd. Jeżeli dostrzeżesz, że droga jest wąska lub z innych przyczyn jest na niej mało miejsca, to zwolnij. Wówczas manewr wymijania wykonasz bezpieczniej i dokładniej. W przypadku zwężenia drogi, wymijanie jako pierwsze wykonuje pojazd posiadający wolny pas ruchu.

 

Wyprzedzanie – czym jest i jak je prawidłowo wykonać?

 

W praktyce najniebezpieczniejszym z tych manewrów jest wyprzedzanie. Wymaga większego doświadczenia i trafnej oceny sytuacji oraz skupienia uwagi. Zgodnie z ustawową definicją wyprzedzanie to przejeżdżanie obok uczestnika ruchu drogowego poruszających się w tym samym kierunku. Oznacza to, że jako kierowca wykonujesz wyprzedzanie wtedy, gdy omijasz inny pojazd znajdujący się przed Tobą i jadący wolniej w tę samą stronę.

 

Podczas tego manewru należy zachować szczególne środki ostrożności. Upewnij się, że masz dobrą widoczność i odpowiednią prędkość, a ukształtowanie drogi pozwala Ci na bezpieczne wyprzedzenie innego pojazdu. Sprawdź też lusterka wsteczne, aby upewnić się, że pojazd znajdujący się za Tobą nie rozpoczął już manewru wyprzedzania. Należy się także upewnić, czy kierujący jadący przed nami na tym samym pasie ruchu nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.
Gdy jesteś pewny, że nikt nas Cię nie wyprzedza i mamy odpowiednio dużo miejsca do wykonania manewru, włączasz kierunkowskaz lewy i przystępujesz do wyprzedzania. W trackie wyprzedzania wyłączasz kierunkowskaz oraz zwracasz uwagę na bezpieczny odstęp.

 

Ostatni etap wyprzedzania to powrót na prawy pas ruchu, poprzedzony wcześniejszym zasygnalizowaniem kierunkowskazem i upewnieniem się, że jesteś już przed wyprzedzanym pojazdem, aby nie zajechać mu drogi.

 

Każdy manewr wykonuj z dbałością o najdrobniejszy szczegół

 

Wiesz już, czym różnią się omijanie, wymijanie i wyprzedzanie. Dzięki temu nie pomylisz tych manewrów. Zadbaj o to, aby wykonywać je z dbałością o najdrobniejsze szczegóły i z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. W Elka School duży nacisk kładziemy na to, aby nauczyć naszych kursantów bezpiecznej jazdy i wyczulić ich na zagrożenia, które mogą spotkać na drodze. Wiemy, jak ważne jest to dla bezpieczeństwa ich oraz innych uczestników ruchu drogowego.

 

Zobacz co jeszcze na naszym blogu:

 

Czy osoba niesłysząca może być kierowcą? 
Martwy punkt, a widoczność w lusterkach
Zachowanie kierowcy wobec pieszych
Wakacje to idealny czas na zrobienie prawa jazdy!
Co to jest numer PKK i jak go wyrobić?
Otwieranie drzwi kierowcy. Którą ręką lepiej je otwierać?
Konsekwencje jazdy bez prawa jazdy – co grozi za jazdę bez uprawnień?
Z jakim typem instruktora najbardziej lubisz pracować?
Jak przebiega kurs na prawo jazdy kategorii B w Elka School?
Od kiedy można zapisać się na kurs prawa jazdy?
Jak wygląda kurs na prawo jazdy kategorii A w Elka School?
Zadbaj o bezpieczeństwo jazdy zimą.
Kurs prawa jazdy zimą. Jakie korzyści się z tym wiążą?
Manualna i automatyczna skrzynia biegów – podstawowe różnice, które musi znać każdy kierowca
Największe obawy związane z prowadzeniem samochodu. Jak pozbyć się strachu?
Nigdy nie jest za późno na naukę jazdy – ale im młodszy jesteś, tym lepiej!
Czy osoba ze spektrum autyzmu może uzyskać prawo jazdy?
Pojazd uprzywilejowany na sygnale. Co robić, a czego nie?
Przejścia sugerowane – jak tu się odnaleźć?
Kurs prawa jazdy dla osób niesłyszących w Elka School

 

 

 

Scroll to Top
Przewiń do góry
Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner