Przejścia sugerowane to dość nowy twór w polskim prawie. Wystarczy chwilę je poobserwować, aby zauważyć, że zarówno piesi, jak i kierowcy pojazdów nie do końca się tam odnajdują. O wypadek w takim miejscu jest więc dość łatwo. Przypomnij zatem sobie zasady tam obowiązujące!
W artykule...
Przejście sugerowane – co to jest?
Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest przejście sugerowane. W ustawie Prawo o ruchu drogowym czytamy, że jest to „nieoznakowane, dostosowane technicznie miejsce umożliwiające przekraczanie jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przez pieszych, niebędące przejściem dla pieszych”. Dość zagmatwane, prawda? 😊 Ale z pewnością kojarzysz takie rozwiązania, gdzie chodnik jest obniżony, wydaje się, że znajdujemy się przy przejściu dla pieszych, ale brakuje pionowego znaku D-6. I to jest właśnie przejście sugerowane! Rozejrzyj się podczas następnej podróży po mieście, na pewno bez problemu znajdziesz takie miejsca.
Jak powinienem zachować się jako pieszy?
Po pierwsze, możesz spokojnie przekroczyć jezdnię na przejściu sugerowanym bez narażania się na mandat. Jednak koniecznie musisz pamiętać o bardzo ważnej zasadzie: na takim przejściu pieszy nie ma pierwszeństwa przed pojazdem. Rozejrzyj się uważnie w lewo i w prawo i jeżeli nie widzisz żadnego zbliżającego się pojazdu, możesz spokojnie wejść na jezdnię. Inaczej jest na „klasycznych” przejściach dla pieszych, gdzie pieszy znajdujący się i wchodzący na nie ma pierwszeństwo przed pojazdem.
Jak powinienem zachować się jako kierujący?
Tu będzie trochę trudniej. Jeżeli jedziesz na wprost, to sprawa jest jasna. Pojazd ma pierwszeństwo przed pieszym na przejściu sugerowanym. Jednak nie jedź zbyt pewnie! Często piesi nie rozróżniają przejścia sugerowanego od „zwykłego”, co może skutkować tragedią. Dlatego zbliżając się do takiego miejsca, bądź wyjątkowo uważna/y – obserwuj pieszych, przygotuj się do konieczności awaryjnego hamowania. Zasada ograniczonego zaufania ma tu szczególne znaczenie!
Pamiętaj też, że skręcając w drogę poprzeczną zawsze ustępujesz pierwszeństwa pieszym przekraczającym jezdnię. I nieważne, czy robią to oni na przejściu dla pieszych, przejściu sugerowanym czy w ogóle poza przejściem. Trzeba się zatrzymać i tyle.
Niepełnosprawni na drodze
Korzystając z okazji, przypomnij sobie również zasady zachowania wobec osób z widoczną ograniczoną sprawnością ruchową oraz osób z niepełnosprawnością, niosących specjalny znak (np. biała laska u osoby niewidomej). Taka osoba może przekroczyć jezdnię w dowolnym miejscu, a kierujący jest zobowiązany zatrzymać się i jej to umożliwić.
Zobacz co jeszcze na naszym blogu:
Czy osoba niesłysząca może być kierowcą?
Martwy punkt, a widoczność w lusterkach
Zachowanie kierowcy wobec pieszych
Wakacje to idealny czas na zrobienie prawa jazdy!
Co to jest numer PKK i jak go wyrobić?
Otwieranie drzwi kierowcy. Którą ręką lepiej je otwierać?
Konsekwencje jazdy bez prawa jazdy – co grozi za jazdę bez uprawnień?
Z jakim typem instruktora najbardziej lubisz pracować?
Jak przebiega kurs na prawo jazdy kategorii B w Elka School?
Od kiedy można zapisać się na kurs prawa jazdy?
Jak wygląda kurs na prawo jazdy kategorii A w Elka School?
Zadbaj o bezpieczeństwo jazdy zimą.
Kurs prawa jazdy zimą. Jakie korzyści się z tym wiążą?
Manualna i automatyczna skrzynia biegów – podstawowe różnice, które musi znać każdy kierowca
Największe obawy związane z prowadzeniem samochodu. Jak pozbyć się strachu?
Nigdy nie jest za późno na naukę jazdy – ale im młodszy jesteś, tym lepiej!
Czy osoba ze spektrum autyzmu może uzyskać prawo jazdy?
Pojazd uprzywilejowany na sygnale. Co robić, a czego nie?